sobota 27. února 2016

Mnohokrát se člověk dostane do těžké situace, kdy má rozhodnout. Jeho vliv, odbornost, či jen pocit moci mu dávají v očích ostatních důvod soudit a hodnotit. Ať už je to práce, výrobek, nebo výkon druhé osoby.


Velmi často se osoba s posláním rozhodnout obrátí na někoho, kdo je nestranný. Není s problémem seznámen, nebo zná informace velmi podrobně, ovšem nesoucítí s žádnou ze stran.
Není bytosti na světě, která v určitém okamžiku svého života nepodlehne tlaku okolnostem.


Každý tvor, situace i čas je jiný. Nikdy se neopakuje nic stejného a tak nelze používat pravidla. Zákon ve své podobě je omezený a jediná chyba v jeho středu je člověk.

S touto myšlenkou se peru při každé čajové degustaci nebo obřadu. Nenajdete žádné pravidlo jak má čaj chutnat, vypadat. Jak se má, nebo nemá vyrábět. 


Proto se ptám. Kdo má na světě lepší čaj? Kdo dokáže vypěstovat lepší keř? A kdo je nejlepší čajový mistr?Můžeme si stanovit pravidla. Vynaložíme velké úsilí a stanovíme hranice. Pokud se někdo k této hranici byť jen přiblíží. Stává se učněm. Pakliže uznáme, že stanovené hranice předčil a vytvořil nový vrchol. Stává se člověk Mistrem.Rozhoduje velká masa lidí. Pokud jeden člověk dělá chyby? Jak může velká skupina být méně omylná?
Většinou se dojde k řešení.

Nikdo není mistr a nic není chybou.
Vše je správně a všichni mají pravdu.

Je jedno, jak poskládáme tuto větu. Dojdeme k prahu dalšího extrému. Nic není důležité, protože vše vytváří hodnoty. Vždy negativní i pozitivní.
Na jedné straně barikády se lidé zabývají pouze sebou. Na druhé straně je zájem směřován pouze na své okolí. Ve středu konfliktu se nachází bytosti nerozhodné. 

Nebo se na místě středu (střetu) nacházejí lidé vyrovnaní?

Pokud o někom chci říct, že je mistr, tak jako lidská bytost stanovím jen jediné pravidlo. Musí žít v rovnováze a v okamžicích střetu si uchovat svůj střed.

Jaké jsou Vaše pravidla?


Žádné komentáře:

Okomentovat