pondělí 14. března 2016

Již je tomu dlouhá doba, co jsem držel v ruce konvičku a měl možnost pohostit člověka při čajovém obřadu. Celý měsíc a půl, pro někoho krátká doba. Vše záleží jen na úhlu pohledu.

Měl jsem ale spoustu příležitostí se podívat na práci jiných čajových mistrů a nejde si nepovšimnout duše mistra, nebo hostitele chcete-li.Mnoho lidí mělo možnost posadit se za čajové moře, nebo k přípravě čaje, ovšem je jen málo těch kdo dokáží proniknout do skutečné podstaty celé procedury přípravy nápoje tak rozmanitého jako je Camellia Sinensis,

Lidská povaha nás vede ke škatulkování a vytváření pravidel, Různých pojmů k tomu, aby naše čajová cesta byla dokonalá. Musíme soucítit s hostitelem, musíme se vžít do role hosta. Musíme přemýšlet nad každým pohybem a slovem. Máme být duchapřítomní a v ostražitosti, ale nadále působit přirozeně. Musíme se držet toho, či onoho doporučení. 

Je samozřejmostí si myslet, že každé pravidlo či doporučení má důvod. Vychází přece z velké moudrosti a zkušenosti.
Ve výsledku je  čajový obřad řízený striktně pravidly souhrn našeho setkání s minulostí. Kdežto čistá, volná forma projevu je zase jen vyjádření osobnosti jednoho člověka.


Dokáže někdo při čajovém obřadu odstoupit od pravidel, oprostit se od svého ega a nechat vyniknout pouze jednu složku? A pokud ano, jaká to má být? Čaj, rovnováha, příroda, či úplně něco jiného? Vždyť pití čaje má mnoho významů. Má tolik forem, kolik je lidí na světě, možná i více.

Nesetkal jsem se s čajovým mistrem, který by tvrdil, že tento pohyb, nebo forma manipulace s konvičkou (nebo spoustu dalších prvků) je významná z nějakého důvodu. Logicky dokázal i odůvodnit své tvrzení, jeho argumenty vedly k jasnému závěru. 

Ten muž/žena má pravdu.

Můžeme třídit čajové mistry, jejich obřady. Pojmenujeme chutě, rozeznáme dobré a špatné.

Výsledkem je vždy jediná věc.

Vaše bytí v jediném okamžiku.
5 komentářů:

 1. Souhlasím s tebou.
  Pro mne je nejdůležitější právě ten klid a zpřítomnění. Přitom ale hodně záleží i na prostředí a na lidech, se kterými popíjím. Úplně rozdílné bude, když se sejdou lidé na čaj, s chutí zpřítomnit se, užít si čaj, nebo když se sejdou pohovořit o tom, jak vše plyne a přitom čaje upíjí.
  Když se setkají pro čaj, bude jednoduché se zpřítomnit, zatímco to druhé, hovořící setkání, bude jen v čase, který už neovlivníme, nebo který sníme.

  Karel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ahoj Karle,

   líbí se mi jaký význam dáváš setkání u čaje/na čaji :o)

   Moje snaha je vytvářet v lidech otázky, které by si měli zodpovědět sami, nebo k nim hledat cestu. Samozřejmě to nepůjde bez lidí, co si tím už prošli a tvůj text působí, že již toho máš hodně za sebou. Hlavně máš evidentně rád čaj i lidi... :o)

   Děkuji

   Vymazat
 2. I cesta, může být cíl..
  Karel (známe se z Cesty přes Tomíka, popíjeli jsme čaj ráno na Špilase, dny čaje a keramiky... Už víš? :)

  Jde dělat čaj i pro lidi, které nemáš rád? Pro neznámé lidi ano, to jde, ale pro ty, se kterými není chuť pít.. To je vlastně jednoduché-nebudeš s nimi sdílet. Nebo?

  OdpovědětVymazat
 3. Tjo...abych se pravdu přiznal jsem na tohle trochu nešikovný, většinou si lidi pamatuji podle obličeje :o)

  Jak dělat čaj i pro lidi, které nemám rád?
  Já osobně se snažím být hodně otevřený. Jsou lidi, co nemají rádi mě, mé vyjadřování, můj způsob života. A samozřejmě je to i obráceně. I já jsem člověk a také něco, nebo někoho odcuzuji.

  Ale každý má pro své chování důvod, myslím si, že když pochopím, nebo porozumím jeho myšlenkám...dokážu ocenit i to, že mě nemá rád, nebo obráceně :o)

  OdpovědětVymazat